Hi-Tech w Hotelach 

Epidemia zmusza branżę hotelarską do szybszego przystosowania się do nowych technologii. Oto kilka trendów i rozwiązań Hi-Tech, wprowadzanych już dzisiaj. 

Technologia rozpoznawania 

Technologia rozpoznawania jest jednym z najważniejszych pojawiających się trendów technologicznych w ogóle, ale jej potencjalne zastosowania w branży hotelarskiej są wyjątkowo interesujące. W szczególności biometria jest wykorzystywana do zapoczątkowania nowej ery bezproblemowego uwierzytelniania (seamless authentications). Wyobraźmy sobie na przykład, że technologia odcisków palców lub rozpoznawania twarzy mogłaby zostać wykorzystana w hotelu do otwierania pokoi. Rozważmy też zastosowanie tej samej technologii do celów zameldowania i wymeldowania. 

Produkt „FaceMe” firmy Cyberlink – jednego z najpopularniejszych światowych producentów urządzeń do rozpoznawania twarzy - dodał nowe funkcje, które zostały zaprojektowane specjalnie, aby pomóc firmom w ponownym otwarciu się w warunkach COVID-19. Obejmują one wykrywanie masek. Dzięki temu nadal mogą identyfikować osoby, gdy Ci noszą maski, i pomagać w zarządzaniu alarmami, gdy ktoś wchodzi do obiektu bez maski lub nosi ją nieprawidłowo. 

Roboty

Kolejnym ekscytującym trendem technologicznym jest pojawienie się robotów i wiele firm hotelarskich już teraz dobrze je wykorzystuje. Być może najbardziej znanym tego przykładem jest robot concierge Hilton „Connie”, który wykorzystuje rozpoznawanie mowy i sztuczną inteligencję do odpowiadania na zapytania klientów i inteligentnego uczenia się na podstawie interakcji z nimi. 

Nie jest to jednak jedyny taki przykład. Roboty Knightscope są rozmieszczane na niektórych lotniskach ze względów bezpieczeństwa, podczas gdy Henn-na Hotel w Japonii zdobył nagłówki jako pierwszy na świecie hotel z robotami, używanymi jako personel recepcji, narzędzie informacyjne dla klientów, a nawet jako portier przenoszący bagaże.

KT Corporation właśnie wprowadziła na rynek swojego robota hotelowego drugiej generacji GiGA Genie o nazwie „N Bot”, który zajmuje się dostarczaniem butelek z wodą, świeżych ręczników i innych udogodnień gościom w hotelu Novotel Ambassador Dongdaemun Hotels & Residences w Seulu.

Chatboty i sztuczna inteligencja

W dzisiejszych czasach klienci oczekują, że będą mogli wchodzić w interakcje z firmami hotelarskimi za pośrednictwem różnych kanałów cyfrowych i otrzymywać szybkie odpowiedzi. Oczywiście faktyczne posiadanie personelu monitorującego wszystkie te kanały i udzielającego szybkich odpowiedzi może być trudne, jeśli nie niemożliwe, i właśnie tutaj pojawiają się chatboty i sztuczna inteligencja.

Chatboty są w stanie zrozumieć proste pytania i niemal natychmiast udzielić odpowiedzi, odciążając personel obsługi klienta i poprawiając komfort obsługi. Tymczasem zastosowania sztucznej inteligencji obejmują również inne ważne obszary dla hoteli, w tym analizę danych.

Internet rzeczy (IoT)

Innym trendem technologicznym w zarządzaniu hotelarstwem jest „Internet rzeczy”, czyli IoT, polegający na rozszerzaniu łączności internetowej na przedmioty i urządzenia codziennego użytku. Urządzenia te mogą następnie zbierać dane i komunikować się lub wchodzić w interakcje przez Internet, zamieniając wcześniej nieinteligentne urządzenia w „inteligentne”.

Przykładem tego, co jest już wykorzystywane w branży hotelarskiej, są termostaty z dostępem do Internetu, które są używane do automatycznej regulacji temperatury w pomieszczeniu w godzinach zameldowania i wymeldowania lub w odpowiedzi na wahania temperatury spowodowane przez słońce lub otwierane okna. Ta sama koncepcja jest również stosowana do oświetlenia, poprawiając efektywność energetyczną, na przykład poprzez zmniejszenie intensywności światła w ciągu dnia.

Autor: Anna Górska